První část článku o vyřizování inzulínové pumpy měla velký úspěch. Blog doslova praskal ve švech a tak hádám, že je pro Vás tahle tematika přínosná. Pokud jste první část nečetli, napravit to můžete TADY. Dnes bych se ráda více rozepsala o posledním bodě, tedy o pobytu v nemocnici, který tě čeká a nemine.
Hospitalizaci v nemocnici se nevyhneš, je nedílnou součástí zavedení inzulínové pumpy. Počítej, že v nemocnici strávíš 2-3 dny. Za tuto dobu tě zdravotnický personál stihne přehodit z per na inzulíovou pumpu, nastavit základní dávkování a naučit tě s pumpou zacházet.
Nečekej zázraky na počkání
Počítej s tím, že dávkování a užívání pumpy se budeš učit ještě nějakou dobu po propuštění z nemocnice. Přece jen žádný učený z nebe nespadl a nemocniční režim je na hony vzdálen tomu běžnému.
Co tě čeká v nemocnici
Po příjmu a ubytování na pokoji tě navštíví doktor, který ti sdělí přesné pokyny kdy se přepojíš na pumpu. Buď to bude hned po příjmu nebo až k večeru. Hodně záleží na tom, kdy ti přestává působit dlouhodobý inzulín, tzv. noční.
Doktor ti nastaví dávkování bazální (dlouhodobé) dávky a bolusy, které si budeš „posílat“ k jednotlivým jídlům. Tady pozor. U bolusů je důležité znát citlivost na inzulín (tu by ti měl spočítat doktor). Tzn. kolik jednotek bolusu potřebuješ na 1 výměnnou jednotku jídla. Bez toho se nehneš.
A pak už se budeš jen měřit a měřit a zase měřit. Počítej s tím, že se dvakrát nevyspíš. Měřit budeš klasický „velký profil“ (před jídlem, hodinu po něm, v noci min. dvakrát, apod.). Tvůj diabetolog tě bude navštěvovat každý den a podle glykemií ladit dávkování.
Co si sbalit s sebou
- Veškeré léky, které užíváte
- Dostatek inzulínu
- Inzulínovou pumpu s příslušenstvím (před nástupem do nemocnice ti ji doručí obchodní zástupce tebou vybrané firmy)
- Glukometr a velkou zásobu proužků (měřit se budeš ve dne v noci)
- Sešit a tužku (pomůže, když bude informací nad hlavu)
- Něco na hypoglikemie, např. hroznový cukr. Moje zkušenost je taková, že na hypo je lepší být vybaven vlastními zásobami než spoléhat na zdravotní personál. V lepším případě dostaneš malé jablko v tom horším půlku chleba. Všichni diabetici asi víme jak rychle stoupá cukr v krvi po jablku a po chlebu. To mučivě dlouhé třesení těla než glykemie stoupne bych nepřála nikomu.
- Deníček, tabulku nebo cokoliv, kam si zapisuješ glykemky. Pokud zapisuješ do PC nebo nezapisuješ tak si něco nachystej. Všechny údaje a měření si budeš muset zapisovat. Tip od Jituš: Zapisujte si někam i jídlo. V začátku to hodně pomůže zjistit, kde je blbě nastavený bazál a jak na kterou potravinu tělo reaguje 😉
- Pyžamo, domácí oblečení, hygienu a takkové ty další nezbytnosti. To už všichni známe, no ne?
Věř, že 3 dny utečou jako voda a byť je to v nemocnici nepříjemné, za to pohodlíčko, které nabízí „externí slinivka“, to vážně stojí.
Čeká Vás někoho přechod na inzulínovou pumpu? Přemýšlíte o ní? Nebo jste jí nepřišli na chuť a zůstáváte věrní perům? Hoďte mi Vaše zkušenosti do komentu.
Budu se těšit, Vaše