Často se ptáte na to, jak sportovat s inzulínovou pumpou. Budu moct sportovat? Běhám, vadí inzulínová pumpa? Kam s inzulínovou pumpou u sportu? Nebude mi zavazet? Můžu ji odpojit? To jsou asi nejčastější otázky na téma sport s externí slinivkou (rozuměj inzulínovou pumpou).
U sportu s naší externí slinivkou máte, vpodstatě, 3 možnosti. Než je tu představím, ráda bych podotkla, že sport s touhle krabičkou je mnohdy zábava a určitě to není nic nemožného. Naopak. Sportujte jak je libo a hlavně se toho nebojte! Znám nejednoho profi sportovce, který je diabetik.
1. Snižte bazál
První možností před podáváním sportovních výkonů je snížit, např o 10%, bazální dávky (dlouhodobé). Tento krok zajistí, že se hladina krevního cukru bude držet v normě a nebude docházet k pádům do hypoglykemie.
2. Ponechte klasické mastavení
Další moností je nechat pumpu zapojenou a bazální dávky, tak, jak leží a běží. Zkrátka pumpu hoďte za kalhoty nebo za sportovní podprdu (což je asi nej místo, kde nezavazí apod.) a běžte cvičit. Jsou lidé (třeba já), kterým to u většiny aktivit nevadí. Tady doporučuju hlídat v průběhu cvičební altivity a i po ní glykemie. Pro přehled, jak cukrovka na zátěž reaguje.
3. Odpojte pumpu
Šoupněte do tašky, skřínky,… a vyražte makat. Minimálně u plavání tuhle možnost využijete. Ať už chcete nebo ne :-). U dalších sportů opět záleží na zvoleném sportu, fyzické zátěži a taky člověku. Každý to máme hold jinak. Nemusíte se bát, že vám hodinka bez pumpy ublíží. Vzhledem k tomu, že má člověk fyzickou altivitu, mnohdy přísun inzulínu nepotřebuje a pokud ano tak třeba v menších dávkách, viz bod 1.
A hlavně nezapomínejte na to, že každý sport je jinak náročný. Glylemie se tedy budou chovat odlišně u aerobních aktivit, funkčních tréninků a třeba u silových cvičení. Talže trpělivost, zásoby proužků a sledovat, jak se glylemie vyvíjí před, během i po cvičení. Malá rada na závěr. Velkým pomocníkem při ladění „sportovního režimu“ je senzor. Měří totiž hladinu krevního cukru několikrát do minuty. A tak máte ten nejlepší přehled, jak se křivka glykemie vyvíjí právě v tuto chvíli.
Krásný pátečení večer, moji milí diabetikové. Vaše
4 comments
Jituš, tyto tvé články o tvých zkušenostech a "životě s cukrovkou" jsou úžasný, informativní a myslím, že je to přesně styl, co ti sedí:).
Držím palce s běháním, jsi super. Zdravím, Terez.
To je super, že to nijak neomezuje člověka při sportu. Je dobře, že o tom píšeš!
jsou lidi, co by sport hodili za hlavu..
Ahoj Terez!
Děkuju za krásný komentář. Mám strašnou radost, že "dia" články baví i čtenáře "nediabetiky" :-).
A běhání, to mě letos fakt chytlo pořádně. Konečně. I se mi líp běhá. Možná je to tím, že jsě si to lupla na vision board :-D.
Měj se hezky, Jituš
Ahoj Terez!
Děkuju za krásný komentář. Mám radost, zme "dia" články baví i čtenáře "nediabetiky" :-).
A běhání mě letos pořádně chytlo. Konečně. Možná to bude tím, zme jsem si ho šoupla na svou vision board :-D.
Měj se hezky, Jituš