Na začátku letošního roku jsem si dala jeden zásadní cíl, a to minimalizovat. Neměla jsem žádný plán, nepromýšlela, jak začnu ani jak na konci roku zhodnotím, že jsem “cíl naplnila”. Potřeba minimalizovat přišla sama, tichounce se usadila v rohu a nenápadně o sobě dávala vědět. Třeba, když jsem se před rokem začla zajímat o to, jak minimalizovat odpad a žít víc “udržitelně”. Zaťukala mi na rameno pokaždé, když jsem protřídila oblečení a darovala nebo ho poslala dál. Tiše se usmívala, když jsem se tetelila radostí, kolik místa najednou máme ve skříni v momentě, kdy jsem ji zbavila všeho toho harampádí.
Páni, jak mě bylo vždycky nádherně. Po těle se mi rozlil příjemný pocit a já měla pocit, že se můžu zase zhluboka nadechnout.
Shodou náhod se mi na začátku roku dostala do ruky knížka od nakladatelství Anag. Radost z mála od Francie Jay. Přišla ke mně v ten správný čas, protože já v tu dobu cítila silnou potřebu “vyházet” půlku bytu. Knihu Radost z mála bych doporučila všem, kteří by chtěli začít žít udržitelněji, vydat se na cestu minimalismu nebo si zkrátka jen doma pořádně uklidit.
Knížka je psaná čtivě a je skvěle přehledná. V začátku se dozvíte, proč je dobré nezahlcovat se věcmi a čím to je, že máme doma mnohdy tak málo energie. Následuje část, kde si projdete pokoj po pokoji a systematicky se začnete zbavovat věcí, které z vás vysávají energii.
Ať už se chcete stát minimalistou nebo si doma jen pořádně uklidit, sepsala jsem 5 zásad, jak si vystačit s málem. Tak prosím, tady jsou.
1. Začni pomalu
Začátky jsou těžké a mnohdy stresující, ať se jedná o snahu převzít vládu nad věcmi nebo první den v nové práci. Vykašlete se pro jednou na velké cíle. Účelem není vyházet všechno za jedno odpoledne. Začněte zdánlivými drobnostmi. Bohatě stačí začít pracovním stolem. Pokud i tohle je moc, nevadí! Vysypte obsah šuplíku a další den se pusťte do dalšího. Takto pokračujte dokud nebude uklizený celý pracovní stůl. Teprve potom se přesuňte k dalšímu kusu nábytku.
2. Místnost po místnosti
Tenhle bod vnímám, jako důležitý. Nelítejte z jedné místnosti do druhé a rozhodně se nesnažte uklízet dvě místnosti naráz byť by se jednalo o noční stolek v ložnici a knihovnu v obýváku. Nikam to nevede, fakt. S úklidem začněte v jedné místnosti a postupujte systematicky šuplík po šuplíku, skříňku po skříňce. Nesejde na tom, že vám obývák zabere třeba měsíc. Není to o rychlosti, na to pamatujte.
3. Stanov systém
Další důležitý bod, který je zpočátku možná otravný, ale velmi prospěšný. Pamatujte, že každá věc má své místo. Jakmile vytřídilte nepotřebné harampádí, určete, kde budete dané věci skladovat. Pokud rádi vyrábíte, dejte tyto věci do jednoho úložného boxu a tomu stanovte pevné místo. Pokud jste filmoví nadšenci stanovte místo, kde budete ukládat DVDčka. Stejně tak to bude s kancelářskými potřebami nebo třeba fotkami. V momentě, kdy budete danou věc potřebovat jen vytáhnete příslušnou zásuvku/krabici a můžete se vesele věnovat činosti. Po skončení krabici či zásuvku zasunete zpět a violá máme krásně uklizeno. Jen si představte ten pocit. Už žádné poházené věci na konferenčním stole, zemi, v policích!
4. Všechny plochy musí zůstat volné
Jedna minimalistická zásada tvrdí, že všechny rovné plochy (stoly, konferenční stolky,zem,…) by měly zůstat volné. Takže až příště mrsknete ten nákup na stůl, ukliďte jeho obsah na své místo. Zanášet si tyhle prostory nepořádkem či věcma denní potřeby není to pravé ořechové. Koho by bavilo stolování mezi účtenkami, zbytkem nákupu a kdoví čím dalším. Jo, vím, je to docela těžké. Ale jakmile vychytáte a zautomatizujete bod 3, půjde to všechno, jako po másle.
5. Pravidlo jedné minuty
Zakopla jsem o něj čistou náhodou někde na internetu, když jsem hledala inspiraci pro minimalizování věcí a hlavně udržení “nonstop” pořádku u nás doma. Abyste tomu rozuměli, někdy mám pocit, že s nepořádkem svádím nelítostný boj. Sotva vycídím a vypulíruju celý byt, za 10 minut, jakoby se tak nestalo. Je to ubíjející a demotivující. Vždycky pak dumám nad tím, jak to jen dělají ti “dokonalí” lidé, kteří mají byt pořád, jak ze žurnálu. Pravidlo jedné minuty spočívá v tom, že všechno, co vám zabere minutu času uděláte hned. Žádné odkládání na později, zítra, nevím kdy… prostě to udělejte hned teď. Sesbírat poházené oblečení a dát ho do skříně, umýt hrnek od kávy, smést drobky ze stolu, zalít květiny, složit prádlo ze sušáku, a takhle bych mohla pokračovat do nekonečna. Všechny tyhle zdánlivé drobnosti se totiž nastřádají a z minuty je pak celý den zběsilého pobíhání po bytě a šůrování do úmoru. Řeknu vám, něco na tom pravidlu je. Dodržovat ho na 100% se mi pořád nedaří, ale když náhodou jo, máme doma najednou vzdušno a uklizeno.
Tak krásnou sobotu a dejte mi do komentářů vědět, jak s panem nepořádkem bojujete vy.
2 comments
Tak se koukám, začít bych mohla klidně hned. Ty bodíky jsou dobře sepsané.
Ahoj,
tak dej vědět, jak to jde. Držím palce.
Krásný advent, Jituš