Cestování s cukrovkou v mnohých vzbuzuje strach a velké obavy. Člověk má někdy pocit, že se všema těma jehlama, inzulínama a dalšíma pomůckama nemůže vystřčit paty z domu. A co teprve, když vás čeká cesta letadlem. To se strach mnohdy násobí. Člověk lehce nabyde dojmu, že projít letištní kontrolou se vším tím diabetickým vybavením je snad nemožné.
Dobrá zpráva je, že cestovat s cukrovkou se dá poměrně lehce. Jen je důležité nepodcenit přípravu a mysleet na všechny (ne)možné scénáře, které by vás při cestování mohli potkat. Pro všechny vášnivé cestovatele, kteří pořád tápou, jak s cukrovkou cestovat jsem sepsala pár cestovních tipů, které se mi za ty roky osvědčily.
Plánujte
V případě delší cesty se plánování vyplatí a troufám si tvrdit, že je alfou a omegou bezproblémové dovolené. Naplánujte si tedy pečlivě svou cestu, zjištěte, jak dlouho vám cesta do cílové destinace zabere, co budete potřebovat a myslete i na možné zpoždění nebo jiné nečekané události. Pokud se chystáte někam, kde je časový posun větší než 2 hodiny, připravte se i na potřebu upravit dávky inzulínu a následně je sladit s časovým posunem. Nezapomeňte si sbalit dostatek jídla, který vám pokryje cestu a samozřejmostí je nějaký ten rychlý cukr v případě hypoglykemie.
Mějte cestovní pojištění
Cestovní připojištění je základ. Vím, že se na tohle mezi diabetiky názory různí, já bez něj ale nevystrčím paty z domu. Nikdy nevíte, co se může přihodit a kdy se může hodit. Jen upozorním, že cestovní připojištění se vztahuje na úrazy, nehody a celkově události, které nesouvisí s cukrovkou. Na nepříjemné události, které se v souvislosti s cukrovkou mohou vyskytnout vás, bohužel, nikdo nepřipojistí. Nebo o nikom takovém zatím nevím…
Zásobujte se
Dostatek inzulinu, příslušenství a léků je základ. Já osobně si vždycky beru všeho dvojnásobné množství než budu na danou dobu reálně potřebovat. Je to pruda, to přiznávám, zabere to spoustu místa, ale v případě jakýchkoliv nečekaných událostí vám to může ušetřit nervy a lítání po místních doktorech. V případě inzulínové pumpy berte dvojnásobné množství inzulínu do pumpy i kanyl, hadiček a zásobníků. K tomu všemu přihoďte ještě inzulínová pera a náhradní náplně. V případě, že by se vám na cestách inzulínová pumpa porouchala budete mít v záloze náhradní variantu.
Dodržujte režim
Na první pohled vcelku jasná rada, ale ruku na srdce, kdo z nás s tím nemá problém. Já přiznávám, že když někam vycestuju poměrně s tím bojuju. Nebudu vám tady tvrdit, že to zvládám na 100%, nicméně v rámci možností a režimu, který si nahodím na dovolené, se snažím vždycky režim dodržovat. Nevynechávejte jídla a neplácejte páté přes deváté. Někdy je to fuška a taky dost opruz, ale glykemky se vám pak odmění a vy si budete moct užívat dovolenou plnými doušky namísto stresování nad rozházenou cukrovkou.
Připravte si potvrzení od lékaře
K dokladům a pasu přihoďte i potvrzení od lékaře, kde budete mít napsáno, že jste diabetik a jaké pomůcky potřebujete a máte sbalené. Já pro tyhle účely používám inzulínový pas, který jsem dostala na diabetologii. V něm mám razítko od diabetoložky s jejím kontaktem. Dál tam mám vypsané všechny pomůcky, které převážím a mám je v příručním zavadle (inzulínová pumpa, inzulín, inzulínová pera, glukometr, případně i senzor, apod.). Na letišti ho vždy odevzdávám spolu s pasem a palubními lístky.
Pozor na teplotní výkyvy
Pokud letíte do tepla připravte se na skladování inzulínu. Vysoké teploty ani teplotní výkyvy mu nedělají dobře a můžou narušit jeho účinnost. Já osobně mám koupený speciální obal od značky FRIO, který je skvělý v tom, že jednu část ponoříte do studené vody, ona ji nasaje a udrží vám inzulíny po dobu cca 45 hodin v chladu, a to i při vysokých teplotách. Tahle varianta je ideální na přesuny případně na skladování lahvičky inzulínu přes den. Zbytek věcí mám vždy uložený v lednici na pokoji případně na recepci ubytování. Chladících obalů existuje určitě velká spousta, stačí zapátrat na internetu. Každopádně zmiňovaná značka FRIO se mi osvědčila nejvíc, protože nemusím složitě mrazit destičky, ale stačí mi k ruce studená voda.
Všechno sbalte do příručního zavazadla
Každý má asi kapku jinou strategii, každopádně já balím všechno, a tím myslím opravdu všechno, do příručního zavazadla. Inzulíny jsou samozřejmostí, v nákladovém prosotru je nestabilní teplota takže by se mohly znehodnotit. To samé platí v případě inzulínových per a jejich náplní. Co se týče příslušenství k pumpě, někteří přepravci nemají problém s tím, když je máte v kufru. Nicméně kufr se může po cestě zatoulat, může se poničit a tím se mohou znehodnotit i věci uvnitř. Sázím tedy na jistotu a mám i příslušenství v příručním batohu. Mám tak jistotu, že se věcem nic nestane, zavazadlo se neztratí a v pořádku dorazí do cílové destinace se mnou.
Měřte glykemii pravidelně
Dovolená hodně láká k tomu, aby člověk polevil z každodenního dia “drilu”. V případě glykemií to není ale úplně nejlepší cesta. Glykemie si měřte pravidelně. V případě změny režimu, posunu času nebo i počasí neuděláte chybu, když budete měřit o něco víc než jste zvyklí. Mám odpozorované, že tělo na všechny tyhle podněty hodně citlivě reaguje, což se následně projeví i na glykemiích. Já mám tendence padat do hypoglykemií, někdo naopak zase letí do hyperglykemie. Ať tak či jinak, častějším měřením nic nezkazíte.
Jednoduše si to užijte
I když to máme v tomhle směru složitější a člověk musí předpokládat mnoho situací, svou cestu si pořádně užijte. Věřte, že ani to cestování není žádná hrůza pokud jste připravení a vybavení :). Zkoušejte místní pokrmy, cestujte, objevujte. Zkrátka si užijte svou cestu plnými doušky, jako by žádná cukrovka neexistovala. V rámci výše zmíněných rad, samozřejmě.
3 comments
Ahoj, dávám kanylu na viditelné místo – na paži, vozík sebou rezervní pumpu (svou starou minimed) a už jsem ji využila, když praskla 640😕vaše rady jsou super, já vozím vše 2x více než spotřebuju a ve více zavazadlech, tak zvládnu neskutečné destinace – JV Asie – jen musím počítat po návratu s vyšším GHB, které ovlivní radostný stres, jiná jídla kokosáky ap, ale stojí to za to a letos jdu na to zase💪
Jitka, thank you for this post. Its very inspiring.
Mám maminku diabetičku, díky za rady 🙂
FIT MADDIE