Možná jste právě z úst doktorů vyslechli diagnózu Diabetes Mellitus I.typu (případně jiného), možná zrovna stojíte na rozcestí a nevíte, po které cestě se vydat. Možná máte pocit, že už nemůžete dál, že nezvládnete další měření glykemie a ze všech těch „pravidel“ se vám rozskočí hlava. Možná jen potřebujete popostrčit a vědět, že v tom nejste sami.
Ať tak, či jinak, právě pro vás jsem sepsala 7 rad, jak se s naší sladkou kámoškou vypořádat. Je určena pro vás čerstvě diagnostikované, aby vám udala směr. Ale taky pro nás ostřílené, protože sama vím, jak na tyhle zdánlivě banální věci často zapomínám. Tak prosím, tady jsou ty moje moudra.
Smutek a emoce musí ven
Je jasné, že budete čerstvě po diagnóze zažívat smutek, vztek, zoufalství a mnoho dalších emocí. Nebraňte se jim a dejte jim volný průběh. Není nic špatného na tom, když si popláčete, bouchnete do polštáře. Abyste onemocnění přijali, je to nezbytná část procesu. Jen prosím, nebouchejte a svou zlost si nevylívejte na svých blízkých a ostatních. V tomhle bodě je dobré pamatovat i na to, že všechno má svůj čas. Smutek si prožijte, ale neplácejte se v něm a nedělejte ze sebe “oběť”. Věřte, že vám to nepomůže, právě naopak.
Ptejte se
Pořád, klidně dokola na ty samé věci, dokud jim neporozumíte. Pamatujte, že žádná otázka není hloupá, i kdyby vám výraz lékaře říkal něco jiného. Pamatujte, že pro lékaře jsou otázky na téma diabetu rutinou, pro vás je to naopak španělská vesnice, ze které máte hlavu, jak pátrací balon. Čím dřív porozumíte tomu, jak funguje vaše tělo a jak to s cukrovkou je, tím lepší to bude. Z vlastní zkušenosti vím, že se k něterým dia tématům vracím i po 22 letech, ptám se, hledám a zkouším. To co mi fungovalo před rokem nemusí nutně fungovat teď. Tímhle vás nechci vystrašit, naopak vás chci uklidnit a říct, že za toho “blbce” u doktora nejste a nikdy nebudete sami.
Zařaďte jeden nový zvyk každý měsíc
Cukrovka sebou přináší mnoho nových věcí, včetně změny režimu. Není nutné (ani možné) chtít všechno zvládnout hned. Navyknout si na nové návyky vyžaduje čas. Namísto toho, abyste dodržovali všechny doporučené postupy najednou, zkuste na to jít pomalu. Uvidíte, že změna nebude tolik bolestivá a navíc bude trvale udržitelná. Každý měsíc zařaďte jeden nový zvyk, který vám život s cukrovkou usnadní. Ani tady to nemusí být nic velkého. Ať už začnete u omezování nápojů s umělým sladidlem, pravidelnou snídaní nebo krátkou procházkou každý den. Pamatujte, že i zdánlivé drobnosti mohou mít velký účinek.
Nejste v tom sami
Já vm, že právě teď máte pocit naprostého zoufalství a přijde vám, že nesete celou tu tíhu světa. Znám ten svíravý pocit na hrudníku, pocit, kdy se nemůžu nadechnout, po tváři se mi koulí slzy a já mám pocit, že sem na všechnu tu hrůzu sama. Vězte, že tenhle pocit má dalších cca 380 miliónů lidí (ano, tolik nás s cukrovkou běhá po světě) zažívá podobné pocity. Čímž se dostáváme k bodu 5…
Najděte si dia parťáky
Sociální sítě a možnosti dnešní doby jsou úžasné, pokud je umíte chytit za správný konec. Spojte se s dalšími diabetiky. Facebook je plný diabetických skupin, instagram zase plný lidí s diabetem a internet nabízí různé možnosti, pobyty, kurzy a nevím co ještě, kde se můžete s diabetiky potkat. Ono popovídat si s někým, kdo je “na stejné lodi” o těch drobných i velkých dia starostech je skvělá věc. Někdy se smějete, až vám tečou slzy, jindy toho druhého poplácáte po rameni a dodáte mu energii a motivaci pokračovat dál. Já tenhle bod roky přehlížela a kdoví proč se diabetickým skupinám vyhýbala. Velká chyba. Tak ji neopakujte po mně, jasné? 🙂
Diabetolog je základ
Takový, se kterým si sednete. Pokud si se současným doktorem nerozumíte, na kontroly chodíte se sevřeným žaludkem a z ordinace odcházíte v slzách, změňte ho. Hned! Diabetolog nemá být jen doktor, má být i váš “parťák”, kterému se můžete se vším ohledně cukrovky svěřit. Zažila jsem několik lékařů, se kterýma mi to nešlo a do ordinace sem chodila jak uzlíček nervů. Naopak teď mám báječnou, lidskou doktorku, které můžu říct vechno. A víte co, já se na ty kontroly i těším! 🙂
Žijte
K tomuhle nevím, co víc napsat. Prostě žijte, buďte teď a tady a netrapte se zbytečnostmi. Jsou věci, se kterými nic nenaděláte. Neměňte svůj život od základů, pokračujte v tom svém. Cukrovka není onemocnění, kterým končí váš život. Právě naopak, život právě začíná. Berte ji jako příležitost, jak se naučit spoustu věcí o sobě a svém těle. Zkrátka vytěžte z téhle situace maximum!
Krásný večer, hezké glykemky a nezapomínejte, nejsme(te) v tom sami.
P.S.: Pokud mi chcete nechat komentář a uvádíte svůj e-mail je třeba si znak @ zkopírovat. Zkratka Ctrl + Alt + V zde nefunguje. Tak to jen ať víte, nerada bych o vaše krásné komentáře přišla 🙂