Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím kolik odpadu denně vyprodukujeme? Jednorázové kelímky na kávu, plastové sáčky na svačiny, igelitové tašky, které záhy skončí v odpadkovém koši. Tohle je jen zlomek odpadu, který denně vyprodukujeme. Přitom mnohdy by stačila malá změna a odpadu bysme produkovali mnohem méně.
Zero waste, česky život bez odpadů je životní styl jehož cílem je „nulová“ tvorba odpadu. Vzhledem k současné produkci především plastových obalů je omezení odpadu na „nulu“ téměř neproveditelné. Jde tedy spíš o to se této pomyslné nule přiblížit. Dalo by se tedy říct, že zero waste je hodně o snaze předcházet vzniku odpadu, který následně končí na skládkách či ve spalovánách. Zero waste se řídí pravidly nazývaných 5R – REFUSE – REDUCE – REUSE – RECYCLE – ROT. V česku je pak obdobným pravidlem 2O a 3Z – ODMÍTNI – OMEZ – POUŽIJ ZNOVU – ZRECYKLUJ – ZKOMPOSTUJ.
Je mi jasné, že změna není věc jednoduchá a nejde ze dne na den, zvlášť v oblasti produkce odpadu. Mnohdy ani nevíme ze kterého konce začít. Proto jsem pro vás připravila 8 základních tipů, které vám pomohou minimalizovat odpad.
Dejte sbohem igelitkám
Igelitových tašek se ročně jen v ČR vyprodukuje několik miliard. Většina těchto tašek skončí po vybalení nákupu v koši a jejich následné rozložení trvá několik let. Zkuste si příště vzpomenout, do kabelky přihoďte látkovou tašku a odneste si nákup v ní. Látková taška je skvělou alternativou, která navíc dobře vypadá. Velký comebac zažívají také staré dobré síťovky. Skvělé látkové tašky prodává Kája z profilu silacky. Mrkněte k ní na eshop a třeba vám zrovna ta její padne do oka. Mrknout můžete TADY
Plastové sáčky nahraďte plátěnými
Sáčky na ovoce, zeleninu, pečivo či drobnější potraviny jsou dalším velkým zdrojem odpadu. Nahradit se dají stejně elegantně, jako je tomu u igelitových tašek. Stačí si koupit sáčky plátěné. Nabízí je velké množství obchodů jak internetových, tak těch kamenných. Pokud máte v oblibě ruční práce, doma nepotřebný kus látky, staré povlečení nebo třeba záclonu, zkuste si vlastní pytlíčky ušít. Kreativitě se meze nekladou.
Skoncujte s jednorázovými kelímky na kávu
Denně vyprodukujeme velké množství zbytečného odpadu jen díky tomu, že si bereme svůj oblíbený nápoj s sebou. Přitom samotný kelímek nám poslouží jen několik málo minut, aby následně skončil na dně odpadkového koše. Nemusíte si hned kávu s sebou odpírat a dopřávat si ji jen v kavárnách. Pořiďte si nějaký pěkný přenosný hrnek určený na kávu či čaj a mějte ho vždy po ruce. Pak už ho jen stačí v kavárně vytáhnout a poprosit milého baristu, aby vám nápoj připravil do něj. Některé kavárny dokonce dávají slevu pokud si svůj hrneček přinesete, za což dávám palec nahoru. Za sebe doporučuju smart cup od firmy Frank Green. Tenhle hrníček je jediný, který skvěle těsní takže už nehrozí žádná pohroma v tašce.
Pořiďte si lahev na vodu
Pitný režim je důležitý, na tom se všichni shodneme. Bohužel se s ním často pojí velké množství odpadu v podobě plastu. Přitom se dá i tenhle odpad velmi pěkně minimalizovat. Stačí když si koupíte vlastní láhev na vodu. Nerezová, plastová či skleněná. Lahve se dnes dají pořídit v různých velikostech i provedeních takže si vybere opravdu každý.
Vlastní brčko
Další jednoduchý způsob, jak minimalizovat odpad je mít vždy po ruce vlastní brčko. Nápoj či koktejl si jednoduše objednejte bez brčka a pijte ho pomocí vlastního. Na výběr je v současnosti z několika materiálů. Největší oblibě se těší nerezové nebo bambusové. Výběr je už na vás.
Bambusový zubní kartáček
Klasický zubní kartáček je vyroben z plastu, jak jinak. Zkuste si příště koupit bambusový, který poslouží stejně dobře. Jakmile doslouží lze jej hodit do kompostu nebo spálit v kamnech.
Bavlněné odličovací tampony namísto jednorázových
Až budete večer stát u zrcadla a čistit si obličej zkuste sáhnout po bavlněných odličovacích tamponech namísto těch jednorázových. Odlíčí vás stejně dobře, jako ty z drogerie a vy budete mít navrch dobrý pocit z toho, že jste planěte zase trošku odlehčili. Pokud jste zruční můžete si vlastní odličovací tampony třeba uháčkovat.
Vsaďte na nahatou kosmetiku
Co takhle vrátit se ke klasickému mýdlu, jako tomu bylo za dob našich prarodičů. V dnešní době máme výhodu v tom, že je na výběr velké množství kvalitních přírodních mýdel všemožných vůní. Příjemným bonusem je fakt, že většinou vydrží mnohem déle než klasický sprchový gel. Zapátrejte na internetu a najděte si to vaše oblíbené. Já doporučuju přírodní mýdla od almarasoap. Jak je jednou zkusíte už nemůžete jinak. Příjemným bonusem je fakt, že vám nádherně provoní koupelnu nebo třeba zavadlo, pokud s nimi cestujete.
Jak jste na tom vy. Snažíte se minimalizovat odpad nebo vás tahle problematika nechává v klidu. Podělte se o své zkušenosti v komentářích a pokud máte další tipy, jak odpad minimalizovat, sem s nimi!
Vaše
6 comments
Skvělý tipy! Taky začínám žít trochu více ekologicky a přechod na látkové tašky bylo to nejjednodušší a nejrychlejší. 😋 Každopádně, je to hrozně fajn, že si to uvědomuje čím dál více lidi. Díky za článek.
Lucie a Matouš | http://www.dvazelenaci.cz
Ahoj Lucko a Matouši,
souhlasím, že látkové tašky jsou asi tím nejjednodušším krokem. Mám taky radost, že se o tomto tématu začíná víc mluvit a že se na něj začínají zaměřovat i větší řetězce, byť je to stále běh na dlouhou trať a krůčky jsou malé.
Ať se ve snaze žít více ekologicky daří.
Hezký den, Jituš
A tohle vše sama praktikuješ nebo jde jen o tipy? 🙂 Já třeba nemůžu pít kohoutkovou vodu, takže to si sypu popel na hlavu. Sama jsem napsala Dlouhý seznam toho, co doma děláme a v čem bych se naopak mohla zlepšit. 🙂 Teď k tomu přibyly i látkové tamponky, které sjem koupila na Dizajn Marketu a pytlík na ovoce (ale je strašně malý 😀 )
Budu ráda, když koukneš, třeba se dozvíš ještě další tipy! 🙂
LifestyleBirdie – Pojem Zero waste
Ahoj, Terko,
popsané tipy sama praktikuju :). Rovnou ale přiznávám, že v těch věcech nejsem vždy stoprocentní. Myslím ale, že o to být stoprocentní ani tak nejde. Jde o to se nad tím zamyslet a snažit se ty změny dělat a zavést je do svého každodenního života. Ne vždy se to ale podaří :). A je to v pořádku. Chci z toho mít dobrý pocit. Nechci to mít jako bič a stresovat se tím, když si vezmu někdy v obchodě plastový pytlík. Každopádně, když už si ho třeba vezmu snažím se jej zas doma zužitkovat a používám jej do „roztrhání“ :).
Látkové tamponky jsou moc fajn věc. Já k nim nedávno přidala ještě bavlněnou žínku na obličej a aktuálně jí dávám přednost před tamponkama :). Na článek určitě mrknu, tvůj blog znám :).
Tak někdy na viděnou u mě nebo u tebe na blogu!
Hezký den, Jituš
Už dlouhý roky používám plátěný tašky místo igelitek a nedávno jsem si pořídila i plátěný pytlíky na pečivo a ovoce 🙂 Pak vedu i brčka – skleněný a nerezový. Plastová láhev je pro mě nutností, jelikož z domu bez pití neodcházím, takže tu používám už taky dlouho. A odličovací tamponky nepoužívám bavlněný, ale jednorázový, který jsou ale ze 100% biobavlny, takže jsou mnohem lepší než ty klasický 🙂 Jinak bambusovej kartáček je nejlepší věc, jakou jsem kdy objevila! Takhle čistý zuby a meziprostory jsem snad ještě nikdy neměla! 🙂
Karolína & Korea v Česku
Ahoj, Karolíno,
to mě těší, že popsané body jsou pro tebe samozřejmost :). Co se týče tamponků já teď ty látkové vyměnila za malou bavlněnou žínku na obličej a nemůžu si to vynachválit. Tak je to možná alternativa pro ty, kteří těm látkovým tamponkům nepřišli na chuť.
Co se týče brček tak tenhle bod musím vypilovat. Většinou zapomenu říct, že brčko nechci nebo mi ho donesou v nápoji, kde bych ho ani nečekala. Zkrátka furt je na čem pracovat 🙂
Hezký den, Jituš